اتاق معاملات طلای آبشده

خرید و فروش طلای آبشده

طلای آبشده چیست؟

 

طلای آبشده یا Melt Gold از ذوب کردن طلای متفرقه به دست می‌آید. طلای متفرقه همان طلای دست دوم و طلای شکسته‌ای است که به طلافروشی‌ها می فروشیم. طلا فروش ها برای اینکه طلای بلااستفاده را به چرخه تولید برگرداند، آن را برای ذوب شدن به کارگاه می‌فرستد. در کارگاه، طلای دست دوم و شکسته شده را در کوره‌های مخصوص ریخته‌گری طلا و جواهرات ذوب می‌کنند، از همین رو به آن طلای آبشده می‌گویند.

 

کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، طلاجات یا مصنوعات طلای دست دوم، شمش‌های طلا و یا هر چیز دیگری که از طلا ساخته شده است را ذوب می‌کنند، سپس در قالب‌هایی به شکل مفتول ریخته و به صورت یک قطعه طلای آب‎شده با عیار ۱۸ درمی‌آورند. مفتول بودن طلای آبشده به طلاساز کمک می‌کند که به هر اندازه طلایی که برای مصنوعات طلا لازم دارد، قیچی کند و مابقی طلای آب‌شده را دست نخورده باقی بگذارد.

 

عیار طلای آبشده

 

از آنجا که عیار اکثر زیورآلات طلا یا مصنوعات طلا در ایران ۱۸ عیار یا ۷۵۰ است طبیعتاً عیار طلای آبشده هم حدوداً ۱۸ عیار یا ۷۵۰ است، حال ممکن است مقداری کمتر یا مقداری بیشتر از آن باشد. البته ممکن است زیورآلات متفرقه‌ای که در کوره‌ها ذوب می‌شوند همه ۱۸ عیار نباشند مثلا زیورآلاتی با عیار ۱۴ یا حتی ۲۴ نیز در بین آن‌ها وجود داشته باشد، در این صورت اگر بخواهند عیار آبشده را پایین بیاورند فلزات دیگری مانند نقره و مس را با آن ترکیب می‌کنند و اگر بخواهند عیار آب شده را کمی بالا ببرند از سکه‌های ۲۲ عیار برای این کار استفاده می‌کنند.

 

خرید و فروش طلای آبشده

جالب است بدانید خرید و فروش طلای آب شده انواع مختلفی دارد، نقدی و کاغذی.

در خرید و فروش نقدی ، طلای آبشده عیار  مشخصی دارد و شما باید پول آن را همان روز نقدا پرداخت کنید.

خرید و فروش طلای آبشده به صورت کاغذی که مقداری پیچیده تر است.طلای آبشده‌ی شرطی، طلای آبشده‌ی فردایی و طلای آبشده‌ی شنبه‌ای از جمله زیرمجموعه‌های خرید و فروش طلای آبشده به صورت کاغذی هستند.

 

در معاملات طلای آبشده چه به صورت نقدی و چه به صورت کاغذی، بین خریدار و فروشنده لفظ قیمت آبشده رد و بدل می‌شود. قیمت آبشده همان مظنه هست، یعنی قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار. یک گرم طلای آبشده با عیار ۱۸ همان قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار هست که از تقسیم قیمت آبشده یا مظنه بر عدد طلایی ۴.۳۳ به‌دست می‌آید.

در اینجا چون جنس معامله شده، طلای آبشده هست، به جای مظنه از قیمت آبشده استفاده می‌کنند. حواستان به این نکته باشد که در معاملات شنبه‌ای یا فردایی، قیمت طلا به صورت آبشده شنبه‌ای یا آبشده فردایی مرسوم است و هیچکس از مظنه‌ی شنبه‌ای یا مظنه فردایی استفاده نمی‌کند.

معاملاتی که به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه صورت می‌گیرد و هیچ کالایی رد و بدل نمی‌شود. یعنی نه خریدار پولی را به فروشنده تحویل می‌دهد و نه فروشنده کالایی را به خریدار تحویل می‌دهد. بلکه در این نوع معاملات فقط تفاوت میزان قیمت برای افراد مهم است و براساس حرف معامله می‌کنند.

 

نکات پیش از خرید طلای آبشده

 

1- طلای آب‎شده را از جای معتبر و طلافروشان زیر نظر اتحادیه خریداری کنید. چرا که مطمئن شدن از عیار طلای آب شده کار مشکلی است.

 

2- احتمال دارد طلای آبشده ناخالصی داشته باشد و عیار آن بسیار پایین باشد. برای بررسی عیار طلای آب شده دو راه وجود دارد یکی اینکه توسط فردی ماهر و حرفه‌ای طلای آب شده قیچی بخورد یا اینکه طلای اب شده را از اول ذوب کنند و دوباره انگ بزنند تا از عیار آن مطمئن شوند.

 

3-  به کد ریگیری که روی طلای آب شده حک شده است توجه کنید؛ ریگیری آزمایشگاهی است که در آنجا عیار طلای آب‎شده را مشخص می‌کنند و کدی روی آن قطعه می‌زنند که با داشتن این کد می‌توان از تقلبی نبودن طلای آبشده مطمئن شد.

 

4- به مشخصات روی قالب طلای اب شده حک شده است توجه کنید، قالب‌های طلای آب‎شده مخصوص هر کارگاهی است که طلا آنجا ذوب می‌شود این قالب‌ها که به ریژه معروفند مشخصات آن کارگاه ذوب کننده را روی آن حک می‌کنند طلای مذاب را وقتی که در این قالب‌ها می‌ریزند نام کارگاه روی طلای اب شده قرار می‌گیرد که خود اعتباری برای طلای آب شده محسوب می‌شود.

 

طلای آبشده را از کجا بخریم؟

 

اگر طلای آب شده را از یه مکان مورد اعتماد خرید کنید و به موارد فوق و قیمت درست طلا در آن بازه توجه کنید، مطمئنا یک سرمایه گذاری عالی کرده اید.

مجموعه ی طلای آساگلد دارای 20 سال سابقه کار در زمینه ی طلا و جواهر دارنده ی  پروانه کسب سازندگی و فروشندگی طلا از اتحادیه طلا و جواهر استان اصفهان میباشد. آساگلد معتبرترین، باسابقه ترین و پیشرفته ترین اتاق معاملات طلای آبشده در کشور می باشد.

ثبت نام در اتاق معاملات طلا

شما می توانید با ثبت نام در اتاق معاملات طلا آساگلد به انجام معاملات طلای آبشده بپردازید.برای ثبت نام شما می توانید از دو روش آزمایشی (ِDemo) و حقیقی (Real) استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.